• KĄCIK CIOCI LOGOPEDII

Drodzy Rodzice!

Dzisiaj proponuję zabawy i ćwiczenia wspierające rozwój mowy starszych przedszkolaków.
Zapewne Wasze dzieci mówią bardzo dużo i chętnie. W wieku pięciu czy sześciu lat najczęściej dobrze ukształtowana jest już sfera języka odpowiedzialna za sprawną komunikację, dziecko posiada bogaty zasób słów, buduje w miarę poprawne logicznie i gramatycznie zdania, zadaje mnóstwo pytań i jest bardzo ciekawe świata. Mogą się jeszcze zdarzać trudności w prawidłowym stosowaniu form gramatycznych, z pośpiechu i potrzeby natychmiastowego działania dzieci używają prostych zdań, a nawet pojedynczych wyrazów. Czasem trzeba jeszcze popracować nad piękną wymową głosek. Jeśli jeszcze obserwujecie takie trudności u swojego dziecka warto wspierać je w opanowaniu wszystkich umiejętności komunikacyjnych. A jak to zrobić? Tak jak przez cały rok szkolny zachęcam Was do ćwiczeń sprawności buzi i języka. Warto rozmawiać z dzieckiem, pozwolić mu na swobodne wypowiedzi, zadawanie pytań, z uwagą go słuchać. Czytajcie jak najwięcej, słuchajcie bajek i wierszy. Śpiewajcie piosenki, recytujcie wierszyki. Grajcie w gry planszowe, loteryjki, układajcie układanki logiczne. Możecie sami wymyślać gry i zabawy, tworzyć plansze, ilustracje i zasady w oparciu o które potem można wspaniale się bawić. Możecie też wykorzystać materiały które dla Was przygotowałam.

Do pobrania: kodowanie, rebus fonetyczny, sekwencje trzyelementowe, układanka logiczna - motyle, ułóż zdania, wyrazy które brzmią podobnie.

Pozdrawiam serdecznie
logopeda Agnieszka Biela