• DZIEŃ BABCI I DZIADKA – KILKA SŁÓW KU REFLEKSJI…

[galeria]

O tym, że Dzień Babci i Dziadka jest wielkim wydarzeniem każdy przedszkolak dobrze wie.

Początek nowego roku kalendarzowego jest czasem systematycznych przygotowań do wizyty dziadków w przedszkolu. Dzieci chętnie uczą się nowych wierszy i piosenek. Z zapałem wykonują drobne upominki. Wcielanie się w role poszczególnych postaci w przedstawieniu jest sposobem na odkrycie siebie jako aktora, a przede wszystkim jest świetną zabawą, tym bardziej jeżeli towarzyszy dzieciom świadomość, że ich wysiłek jest wyrazem życzliwości wobec bliskich.

Ten ważny czas w życiu każdego przedszkolaka jest również wykorzystany na uświadomienie dzieciom roli babci i dziadka w ich życiu. Dzieci nie zawsze wiedzą i rozumieją, że starszym osobom należy pomagać i okazywać im należny szacunek. Dlatego wspólnie podjęte w tym względzie działania rodziców i kadry pedagogicznej przedszkola mogą przyczynić się do utrwalenia wśród dzieci pożądanych postaw wobec osób w podeszłym wieku. Jestem pewna, że w przyszłości każdy z nas chciałby by jego wnuk/czka nie tylko okazywali wdzięczność nam, jako dziadkom, ale przede wszystkim przejawiali postawę charakteryzującą się otwartością i zrozumieniem naszych potrzeb. Warto więc już teraz pomyśleć jakich postaw wobec osób starszych uczymy nasze dzieci.

Babciu, dziadku, co wam dam? – czy tylko laurkę i życzenia?, a może otwarte serce i ręce chętne do pomocy.

[galeria]