• WARTO ĆWICZYĆ W DOMU-TRENING KONCENTRACJI UWAGI

 

Drodzy Rodzice w związku z sytuacją zamknięcia przedszkola pragniemy my nauczyciele wyjść naprzeciw waszym oczekiwaniom i wesprzeć Was w jedyny dostępny nam teraz sposób. Na stronie internetowej przedszkola zamieszczone będą ciekawe propozycje stron internetowych, które publikują wartościowe karty pracy, zabawy, gry i książki. Najlepiej nasze intencje opisuje na fb nauczycielka edukacji przedszkolnej:

 

„Przesyłamy Wam pomysły, bo edukacja trwa nadal. Darzymy Was ogromnym zaufaniem i wiemy, że doskonale potraficie bawić się z dziećmi. Chcemy jednak inspirować, wskazać sposoby spędzania wolnego czasu, by w jakiś sposób pomóc w tej trudnej sytuacji. Tęsknimy za dziećmi i chociaż wirtualnie chcemy mieć z Wami kontakt.” /Aneta Konefał Misiowa Mama (fb).


Jako wychowawczynie grup przedszkolnych obserwujemy powtarzające się u dzieci trudności, które zostały Państwu przedstawione w diagnozach przedszkolnych. Będziemy więc na stronie internetowej przedszkola zamieszczały propozycje ćwiczeń i zabaw, które można wykonać w domu. Szczególnie mamy na uwadze rozwijanie koncentracji uwagi, małej motoryki (nacisk na wzmocnienie ręki i właściwy chwyt), rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchowej oraz rozwijanie umiejętności rozumienia słuchanego tekstu. Z pozdrowieniami Wasze Panie Nauczycielki:)

 


Zaczynamy od tematu „Koncentracja uwagi u dzieci w wieku przedszkolnym”.
Kiedy możemy mówić o problemach z koncentracją a kiedy mamy do czynienia
z osłabieniem nastroju?
Nie ma wyraźnej granicy między normą a zespołem zaburzeń uwagi. I zanim udamy się z dzieckiem do specjalisty, warto przyjrzeć się jego otoczeniu oraz jak spędza ono większość czasu, czy warunki zewnętrzne nie pomagają mu w rozproszeniu uwagi. Do czynników zakłócających koncentrację należą przede wszystkim:
• Stres
• Zmęczenie
• Brak snu
• Nadmiar obowiązków
• Uciekające myśli, brak umiejętności zorganizowania pracy.


Również zbyt wiele czasu przed telewizorem, lub telewizor włączony w tle, mogą utrudniać docieranie informacji z zewnątrz do dziecka.

Oto propozycje ćwiczeń:
- bardzo cennym ćwiczeniem na koncentrację uwagi jest odtwarzanie rytmu np. koło czerwone, koło żółte, koło czerwone, koło żółte i co będzie dalej? / widelec, łyżka, widelec, łyżka i co dalej (stopniowo utrudniamy);
- wszelkie proste zabawy klockami doskonale wpływają na wzmocnienie koncentracji
i skupienia, doskonały sposób to układanie wież z klocków;
- „Palcem po plecach” -poproś dziecko, aby usiadło do ciebie tyłem a następnie wypisz albo wymaluj palcem tajemniczą wiadomość na jej plecach (Ćwiczenie to będzie wymagało od twojego dziecka ogromnego skupienia, nie zaczynaj więc od skomplikowanych rysunków, oczywiście wymieniajcie się rolami i zgadujcie na zmianę odczytywane z pleców wiadomości);
- puzzle (doskonała zabawa i trening koncentracji oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej);
- wszelkie łamigłówki dla dzieci, labirynty, wyszukiwanie różnic między obrazkami sprawdzą się jako ćwiczenie na koncentrację dla najmłodszych;
- rozpoznawanie dźwięków (zabawa polega na puszczaniu maluchowi różnych nagrań i proszenie go o odgadnięcie co na nich słychać);
- memory - gra, w której należy zapamiętać pary odwróconych obrazków. Kto zbierze więcej par, ten wygrywa;
- wszelkie gry: planszowe, karciane, szachy, warcaby - rozwijają dzieci w wielu aspektach, są doskonałym ćwiczeniem pamięci i koncentracji, pobudzają wyobraźnię dzieci, koordynację wzrokowo - ruchową, myślenie, wzbogacają słownictwo);
- rysowanie oburącz -kreślenie obrazka obiema rękami pobudza powstawanie połączeń między półkulami mózgu, co doskonale wpływa na koncentrację u dziecka;
- zapamiętywanie - podajemy dziecku listę 10 rzeczowników i polecamy, by z naszej listy zapamiętało wszystkie pojazdy/owoce/kolory itp., takie ćwiczenie doskonale kształtuje również pamięć słuchową dziecka oraz umiejętność kategoryzacji;
- dziecko siedząc lub stojąc, obrysowuje w powietrzu kształt leżącej ósemki, powinno mieć prostą rękę w łokciu, a wzrok powinien podążać za kciukiem; ćwiczenie musi być wykonywane wolno, ale płynnie;dziecko wykonuje je od 3 do 7 razy jedną i drugą ręką (dzięki temu poprawi się koncentracja, gdyż nastąpi synchronizacja półkul mózgowych)
- układanie pytań -zadanie, które oprócz ćwiczenia na koncentrację, stymuluje sprawność językową i wyobraźnię, oglądamy obrazek i układamy do niego jak największą liczbę pytań (co robią osoby na obrazku? gdzie odbywa się akcja? jaka jest pora roku? jaki kolor mają rzeczy na obrazku? itp., itd.);
- „Detektyw" - ćwiczenie, w którym musimy przygotować obrazek lub zdjęcie i kilka pytań do niego (np. do zdjęcia zrobionego w restauracji możemy podać pytania:
ile jest stolików w restauracji na zdjęciu, ile osób na zdjęciu ma brązowe włosy itp.), dziecko przygląda się zdjęciu przez minutę i stara się zapamiętać jak najwięcej szczegółów, następnie odwracamy obrazek i zadajemy pytania;
- żonglowanie - by móc bardzo efektywnie trenować zarówno wzrok (widzenie peryferyjne), jak i umysł, przerzucając piłeczki nasze półkule współpracują i synchronizują swoją pracę, co w efekcie przyczynia się do budowy nowych połączeń między nimi, a to, jak już wiemy, w sposób naturalny wspomaga jakość pracy mózgu;
-„Wymyślane historyjki”- osoba dorosła rozpoczyna opowiadanie bajki jednym zdaniem, kolejne zdanie dopowiada dziecko (ważne, żeby każde następne zdanie było kontynuacją poprzedniego, aby historyjka była spójna; żeby było ciekawiej, bajkę możemy rysować w trakcie opowiadania),
- „Bystre oczko”-podczas codziennych spacerów zadawaj swojemu dziecku zadania - wyzwania z poleceniem “znajdź”, rywalizujcie między sobą, kto szybciej odgadnie zadany element, poszukiwania mogą dotyczyć nie tylko obiektów z otoczenia, ale również tych ukrytych na skomplikowanych ilustracjach;
- zagadki dla dzieci - poszukiwanie odpowiedzi do zagadki to doskonały trening umysłowy, podobnie jak tworzenie samej zagadki, oprócz ćwiczenia koncentracji kształtujemy umiejętność definiowania pojęć;
-Kolorowanki z instrukcją - dane elementy trzeba pokolorować zgodnie z przypisanym oznaczeniem;
- rysowanie element po elemencie i łączeniu kropeczek, z których ma powstać jakiś obrazek, świetną zabawą jest również odrysowywanie szablonów;
-!!! Czytanie bajek-jak najdłużej kontynuuj rytuał czytania bajek przed snem, zadawaj pytania do tekstu, ukierunkuj jego uwagę, wybieraj teksty ciekawe, śmieszne, łatwe (stopniowo zwiększaj trudność).

-zbawa w łapki np. wg propozycji https://www.facebook.com/julita.jamzaszik/videos/2814202238616786/
Czytaj tekst fragmentami i zadawaj dziecku pytania odnośnie bohaterów bajki lub tego,
co się wydarzyło. Niech twoje zagadki będą z czasem coraz bardziej dociekliwe
i szczegółowe. Będzie to dla dziecka mobilizacja do uważnego słuchania.

 


Na podstawie:
https://www.mjakmama24.pl
mamadu.pl
„Uwaga. Koncentruję się. Ćwiczenia na koncentrację i spostrzegawczość dla najmłodszych”
„Trudności z koncentracją uwagi”
Helmut Weyhreter
„Twoje dziecko jest inteligentne. Jak poznać
i rozwijać jego umysł” Markowa D., Powell A.