• WIOSENNE PROPOZYCJE PRAC PLASTYCZNYCH DLA DZIECI

 

"Plastyka jest formą wyrażania pragnień, nadziei, zwątpień, radości i smutków oraz najbardziej fantastycznych marzeń" S. Popek.

 

Kolejny dzień i kolejne propozycje na świetną zabawę dla dzieci. Dzieci są z reguły kreatywne, jeśli tylko ograniczymy im tylko dostęp do telewizji, Internetu i gier. Z doświadczenia wiemy, że potrafią tworzyć niesamowite budowle z klocków, piasku; a także rysunki czy już bardziej skomplikowane prace plastyczne wykorzystujące przeróżne techniki. Twórczość plastyczna jako naturalna aktywność dzieci ma nieoceniony wpływ na ich rozwój emocjonalny, psychiczny, fizyczny i społeczny. Wszelakie zajęcia plastyczne pobudzające aktywność artystyczną dziecka przyczyniają się do jego ogólnego rozwoju i umożliwiają wielowarstwowe zrozumienie rzeczywistości. Dzięki praktycznym zajęciom manualnym poszerzają się zdolności i indywidualności dziecka, uczy się ono czerpać radość i szczęście z kontaktu z szeroko pojętą sztuką.

Na kolejny dzień proponujemy wykorzystanie potencjału dzieci i przelanie go na papier J Oto kilka propozycji prac plastycznych z wykorzystaniem materiałów dostępnych w domowym zapleczu.

 

1. ,,Bociek”

 

bociek

 

 Potrzebujemy:

 • Farby,
 • pędzel,
 • kartki : niebieska i zielona,
 • klej ,
 • nożyczki.

Wykonanie:

Z zielonej kartki wycinamy zaokrąglając boki- trawę na której będzie stał bocian. Można wyciąć pasek i naciąć z jednej strony. Przyklejamy do niebieskiej kartki.   Kolejno malujemy lewą dłoń -kciuk i wewnętrzną cześć dłoni na biało, pozostałe palce na czarno. Pomalowaną rękę odbijamy na zielonej kartce według wzoru. Białą farbą domalowujemy przy odbitym kciuku koło, które będzie głową. Na końcu domalowujemy czarną kropkę- oko, oraz czerwoną farbą dziób oraz nogi boćka.

 

 2. Wiosenne tulipany.

tulipany widelcem malowane

 

 

Potrzebujemy:

 • Widelce plastikowe lub zwykłe,
 • farby,
 • pędzel,
 • biała kartka

Wykonanie:

Na białej kartce dziecko maluje zieloną farbą liście oraz łodygi tulipanów. Następnie maluje wybranym kolorem widelec i odbija na kartce nad łodygą. Powtarza czynność, tak aby każda łodyga miała kwiat.

 

 3. Tęcza na chmurce

 

tęcza 2

 

Potrzebujemy:

 • Rolka po papierze toaletowym,
 • biała kartka,
 • farby,
 • pędzel,
 • sznurek/ włóczka/ wstążka,
 • kolorowa bibuła,
 • flamastry,
 • nożyczki,
 • klej.

Wykonanie:

Rolkę po papierze malujemy na niebiesko, gdy schnie dziecko wycina z białej kartki chmurkę                             ( młodszemu dziecku można narysować) . Chmurce dorysować flamastrem oczy i buzię. Gdy rolka już wyschnie naklejamy mniej więcej na środku chmurkę. Kolorową bibułę tniemy na paski. Doklejamy na dole do wewnętrznej strony rolki. Na górze rolki z pomocą rodziców robimy dwie dziurki nożyczkami , następnie przedszkolak przez dziurki dowiązuje sznurek. Gotowe J

 

 4. ,,Pszczoła”

 pszczoła 2

Potrzebujemy:

 • Rolka po papierze toaletowym,
 • gotowe oczka ( można zrobić plasteliny lub papieru),
 • czarne druciki kreatywne ( można zastąpić wyciętymi  czułkami z papieru),
 • pisaki,
 • klej,
 • czarna włóczka, sznurek lub paski czarnego papieru,
 • nożyczki,
 • kolorowe kartki

Wykonanie:

Przedszkolak maluje rolkę na żółto, gdy schnie tnie drucik kreatywny na kilku centymetrowe , dwa identyczne kawałki ( może wyciąć czarne czułki z papieru). Z żółtego papieru wycina koło na głowę (ok. 3-4 cm średnicy) , z błękitnego skrzydła. Gdy rolka wyschnie przykleja czarną włóczkę ( paski  czarnego papieru)  tworząc tułów pszczoły .  Na wyciętym kole dokleja gotowe oczy lub tworzy z plasteliny lub np. rysuje pisakiem . Czarnym flamastrem rysuje buzię. Gotową głowę dokleja  na tułów, dokleja czułka i skrzydła.   I pszczółka gotowa J

 

 5. Słoneczniki

słonecznik z makaronu

 

 

Potrzebujemy:

 • Makaron świderki,
 • biała kartka,
 • klej typu magic,
 • zielone druciki kreatywne ( można wyciąć liście i łodygi z zielonego papieru),
 • folia bąbelkowa ( można pominąć),
 • farby,
 • pędzel,
 • klej,
 • nożyczki

Wykonanie:

Z foli bąbelkowej wycinamy koło o średnicy nie większej niż 6-7 cm. Można wyciąć również z brązowego papieru i pominąć kolejną czynność. Wycięte koło malujemy farbą na brązowy kolor i odbijamy na białej kartce. Wokół odbitego koła przyklejamy klejem magic makaron świderki, tak aby wyszła główka kwiatu słonecznika. Doklejamy łodygę albo z zielonego drucika kreatywnego, albo wycięty pasek zielonego papieru. Listek tworzymy zaginając kawałek drucika lub adekwatnie do łodygi wycinamy z papieru kolorowego. Nasz słonecznik jest już gotowy J.

Trzymamy kciuki za wiosenne prace plastyczne naszych przedszkolaków.

 

Pozdrawiamy- Wasze Panie J