• ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Drodzy Rodzice i Kochane Dzieci,

W związku z tym,że mamy już kalendarzową wiosnę możemy wykorzystać ten czas na zabawy w przydomowym ogródku. Święta już minęły więc warto też się rozruszać po siedzeniu przy świątecznym stole zastawionym licznymi smakołykami:)

Zabawy na świeżym powietrzu to doskonały sposób na rozwój dziecięcej wyobraźni, udoskonalenie zdolności manualnych i lepsze poznanie otaczającego świata. Poza tym dziecko, przebywając na dworze, dotlenia się, hartuje, staje się sprawniejsze fizycznie. Dlatego nawet w niepogodę warto wyjść na zewnątrz.

Poniżej zamieszczamy kilka propozycji kultowych i nieśmiertelnych zabaw. Większość znanym nam z naszych beztroskich lat dzieciństwa. Warto do nich wrócić i pokazać je teraz swoim dzieciom.

unnamed

Ciuciubabka

Ta zabawa to niezła frajda dla małych i dużych, zwłaszcza tych lubiących zabawy na dworze. Nie wymaga specjalnego przygotowania, ani akcesoriów. Polega na tym, że jednemu z graczy zawiązuje się na oczach chustkę (przez którą nie powinien nic widzieć) i próbuje złapać innych. Chodzi oczywiście o to, by dobrze uciekać przed osobą w chustce i by dobrze łapać uciekających.

ciuciubabka zabawa ruchowa BIG 103373

Zabawa w krowę

To również świetna zabawa plenerowa dla dzieci w różnym wieku. Zasady gry są proste. Wybrana osoba staje na

się, gdy dziecko znajdzie ukryty przedmiot, wtedy może schować go ponownie i zabawa zaczyna się od początku. środku z rozłożonymi na boki rękami. Pozostali grace trzymają ją za palce u rąk (jak za wymiona krowy). Dzieci umawiają się na konkretny kolor np. niebieski. Ktoś z graczy zadaje głośno pytanie: jakie krowa daje mleko? Osoba, która jest krową (trzymana za palce przez pozostałych) wymienia różne kolory, a kiedy dojdzie to niebieskiego, wszyscy uciekają. Wówczas "krowa" musi ich złapać. Jeśli uda się złapać gracza, uczestnicy zamieniają się rolami.

Zabawa w chowanego

To chyba jedna z bardziej popularnych zabaw na świeżym powietrzu. Chodzi w niej o to, by dobrze się schować na umówionym wcześniej terenie. Jedna osoba zamyka oczy, liczy np. do 10, a pozostali w tym czasie muszę się schować. Po odliczeniu zaczynają się poszukiwania. Zabawa nie jest ograniczona w czasie.

zabawa dzieci w chowanego

Rysowanie kredą

Rysowanie kredą na chodniku ma swój niepowtarzalny urok. Nieważne, jak bardzo utalentowane plastycznie są dzieci, ważne, by mogły wyrazić siebie przez kredowe malunki.

indeks

Piłka parzy!

Do tej zabawy potrzebna będzie piłka. Najlepiej duża, lekka, plażowa. Jedna z osób turla piłkę po ziemi, a pozostali uczestnicy starają się przed nią uciec. Jeśli piłka kogoś dogoni, przejmuje ją i zaczyna turlać. To gra, która podoba się zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom.

 

Zabawa w berka

Berek (występujący również pod nazwą: ganiany), to popularna zabawa ruchowa. Berek, czyli jeden z graczy musi dotknąć innej osoby uczestniczącej w grze. Osoba dotknięta przez berka sama staje się berkiem, zaś jego poprzednik dołącza do pozostałych uczestników. Zabawa nie jest ograniczona czasowo, jej finał zależy od poziomu zmęczenia dzieci. Mogą się w nią bawić uczestnicy w różnym wieku, nie ma maksymalnej ich liczby. Zabawy na dworze tego typu, czyli pozwalające dzieciom wybiegać się, wyszaleć, należą do ulubionych zabaw dzieci z nadwyżką energii.

kids playing tag2

 

Zabawa w szczura

Zasady tej gry nie są skomplikowane, ale potrzebna jest do niej skakanka. Jeden z graczy trzyma jeden koniec skakanki i kręci nią dookoła siebie, jak najbliżej ziemi. Reszta uczestników zabawy otacza osobę trzymającą skakankę i przeskakuje nad liną (tak zwanym szczurem). Kto pierwszy dotknie skakanki w wyniku nieudanego podskoku, zajmuje miejsce kręcącego.

 

Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy

Polega na tym, że jedna osoba - tak zwana Baba Jaga - odwraca się tyłem do reszty i krzyczy: "Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy". W czasie, gdy Baba Jaga stoi tyłem, pozostałe osoby biegną w jej stronę. Na hasło "patrzy" Baba Jaga odwraca się przodem. Komu nie udało się na słowo "patrzy" zatrzymać w bezruchu, ląduje na starcie, zaś kto pierwszy dotknie Baby Jagi, ten zamienia się z nią miejscem.

3381909

 

Zabawa w ciepło, zimno

To super zabawa dla dzieci, które lubią zabawy w szukanie różnych rzeczy. Na zewnątrz działa tak samo jak w domu. Trzeba schować jakąś rzecz - może to być maskotka, łopatka czy jakiś ulubiony gadżet dziecka - i zachęcić dziecko do poszukiwań. Podpowiadamy dziecku, mówiąc do niego: "zimno, zimno", gdy jest daleko od schowanej rzeczy, zaś "ciepło, gorąco, parzy!", gdy zbliża się do ukrytego przedmiotu. Zabawa kończy

Kocykowy twister

To prosta rodzinna zabawa. Na trawie rozłóżcie kocyk. Zadaniem uczestników jest zmieszczenie się na nim. Kiedy to się uda, wszyscy powinni wstać. Następnie składamy kocyk na pół. Uczestnicy znów muszą się na niego dostać. Później można ponownie złożyć kocyk i sprawdzić, czy tym razem też się uda. Uwaga! Wszystkie pozy i chwyty dozwolone. Można jednak na początku gry ustalić, że uznane będą tylko pozycje leżące lub siedzące.

DSC 3386

 

Mamy nadzieję,że aura wiosenna dopisze i uda się Państwu spędzić miło czas na świeżym powietrzu z Waszymi pociechami!

 

Serdecznie pozdrawiamy,

Wasze Nauczycielki