• EKSPERYMENTY: KASZOLINA I BALON

imageimageimage

Kochani!

Mamy dla Was dziś przepis na kaszolinę:). Brzmi tajemniczo, ale to nic trudnego, a dobra zabawa gwarantowana:)
Dzieci bardzo lubią masy plastyczne i dzięki nim ćwiczą mała motorykę. Zaletą takiej masy plastycznej jest jej naturalny, a zarazem bezpieczny skład oraz niewątpliwie jej bardzo niski koszt. Dodatkową zaletą jest wspólne jej tworzenie :)

potrzebne będą:
kasza manna ( 400g)
ciepła woda ( 150ml)
miska

Podstawową,naturalną wersję można wzbogacić barwnikiem spożywczym lub wybraną przyprawą.
Ciasto powinno mieć taką konsystencję aby odchodziło od ręki.

Link do tworzenia kaszoliny:

 

https://www.youtube.com/watch?v=DHEu4x2adZI

 

Proponujemy także wykonanie eksperymentu z balonem

potrzebne będą:
butelka
balon
ocet
soda oczyszczona
łyżeczka
lejek

Do balonu dosypujemy 2 lub 3 łyżeczki sody oczyszczonej, a do butelki przy pomocy lejka wlewamy ocet .Kolejnym krokiem jest nałożenie balonu na szyjkę butelki tak aby soda się nie wysypała z balonu. Gdy upewnimy się, że balonik jest poprawnie założony możemy wsypać jego zawartość do butelki. Efektem naszego doświadczenia jest to, że nasz balon nabiera objętości czyli rośnie ponieważ soda z octem wchodzi w reakcję chemiczną, której rezultatem jest powstanie dwutlenku węgla. Mamy nadmuchany balonik bez wysiłku:) Gwarantujemy świetną zabawę!

Link do eksperymentu:

 

https://www.youtube.com/watch?v=AXBanKk0A9c


Pozdrawiamy serdecznie!
Wasze nauczycielki

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage